TRIO RU-SNAKE - warsztaty i koncert w MDK w Jaśle

« Aktualności 157 15 marca 2023

W dniu 11.03 trio Ru-snake (Clélia Colonna, Isidro Valdés, Greta Wardęga), na co dzień działające w Porto, odwiedziło MDK z dwoma propozycjami. Pierwszą z nich były trzygodzinne warsztaty tradycyjnego śpiewu korsykańskiego, w trakcie których uczestnicy mieli okazję nauczyć się dwóch pieśni, techniki ornamentacji i tworzenia tradycyjnych dla Korsyki harmonii.

Wieczorem odbył się natomiast koncert trio Ru-snake, polifoniczna podróż wokół świata. Grupa zaprezentowała tradycyjne pieśni polifoniczne z Bułgarii, Serbii, Korsyki, Francji i Macedonii oraz kilka pieśni folkowych z akompaniamentem akordeonu. Wyjątkowym momentem koncertu było wykonanie dwóch łemkowskich pieśni w towarzystwie zespołu Ruty Uwite i pani Julii Doszny, z którymi trio Ru-snake spotkało się kilka dni wcześniej.

Trio Ru-snake w ramach projektu "Origens em transição" finansowanego przez Urząd Miasta Porto odbyło tygodniową podróż po Beskidzie Niskim, spotykając się z przedstawicielami kultury łemkowskiej i zbierając tradycyjne pieśni Łemków, a także przeprowadzając wywiady dotyczące historii i tradycji łemkowskiej.