… i mamy nadzieję, że zostaną tam na zawsze!
W dniach 23-24 lipca 2022 r. w centrum Jasła, na terenie Ogrodu Jordanowskiego zwanego przez mieszkańców potocznie „ogródkiem”, odbyło się niecodzienne wydarzenie, w którym wzięło udział ponad pół tysiąca miłośników teatru lalkowego. To niebywały sukces i radość, że ten rodzaj teatru znalazł tylu odbiorców, którzy pomimo figli płatanych przez pogodę, odwiedzili festiwal nazwany przewrotnie „LALKI W OGRÓDKU" czyli plenerowe spotkania ze sztuką dla dzieci.
Wydarzenie zorganizowali wspólnie Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle FAMILIARIS i Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.
Festiwal odbył się w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury. Jego organizację wsparli także lokalni mecenasi kultury – Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, firma Habys sp. z o.o. oraz sieć sklepów MPM – blisko domu.
W ciągu dwóch dni festiwalowych publiczność zobaczyła 5 spektakli najwyższej klasy, zrealizowanych przez mistrzów w swoim fachu. Wystąpili: Teatr Nemno z Rzeszowa ze spektaklem „Smok Wawelski” - zrealizowanym wg szalonego pomysłu dwójki tworzących go artystów: Henryka Hryniewickiego i Dagmary Jemioły-Hryniewickiej, aby całość rozegrana była w bucie szewca...
Teatr Akademia Wyobraźni Pawła Pawlika z Lądka Zdroju, który w mistrzowski sposób przedstawił dzieciom żywiołową opowieść „O Stachu i strachu”...
Teatr Falkoshow z Lanckorony i jego twórca Krzysztof Falkowski, który stworzył niepowtarzalną teatralną atmosferę i mimo gwałtownej burzy, przed wypełnioną po brzegi salą widowiskową w budynku MDK, zaprezentował najmłodszym dzieciom poetycki spektakl „Na wozie”...
Teatr Lalek Marka Żyły z Rybnika, którego nieustannie awanturujące się lalki Ciosek i Judytka rozbawiły publiczność do łez...
oraz Marcin Marzec i jego Teatr Barnaby z Gdańska, który przed najliczniej zgromadzoną publicznością przedstawił zabawną i pięknie zrealizowaną „Baśń o rycerzu bez konia”.
W strefie festiwalowej czynnej w przerwach między spektaklami dzieci mogły własnoręcznie wykonać swoją lalkę szmaciankę i zabrać ją na pamiątkę do domu, mogły bez ograniczeń robić ogromne bańki mydlane, wykonać malowidło na kilkudziesięciu metrach folii rozwieszonej między drzewami Ogrodu, a rodzice w tym czasie odpoczywali na leżakach rozmieszczonych w Ogrodzie, relaksowali się i prowadzili rozmowy m.in. o sztuce teatru lalek, jego sile oddziaływania na najmłodszego widza i roli, jaką pełni ona w rozwoju dziecięcej wyobraźni.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W ORGANIZACJĘ FESTIWALU - Panu Heniowi z Teatru Nemno - naszemu przyjacielowi i festiwalowemu doradcy za pomoc w konstruowaniu programu i trzymanie kciuków za powodzenie całości, wspaniałej ekipie MDK w Jaśle (Pani Eli za uszycie 7 metrowego napisu Lalki w ogródku oraz za przygotowanie i prowadzenie warsztatów "Lalki szmacianki", paniom Agatce i Irence za dbałość o calość i pomoc w warsztatach, chłopakom Zbyszkowi i Józkowi, za ciężką fizyczną pracę i spinanie całości w całość, Michałowi za sprawne nagłośnienie i wspanałe zdjecia, pani Dorotce za ogromne bańki mydlane), kochanym wolontariuszkom i wolontariuszom (Emilce, Gabrysi, Łukaszowi, Poli, Marysi, Mai, Kamili i Emilce) za przynoszenie, wynoszenie, częstowanie i rozdawanie i tak w kółko przez dwa dni, pracownikom miejskim za perfekcyjne przygotowanie miejsca pod organizację festiwalu, Urzędowi Miasta Jasła za udostępnienie Ogrodu, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle za wypożyczenie siedzisk dla dzieci, patronom medialnym TVP3 Rzeszów i Radiu Rzeszów za promocję wydarzenia, a zwłaszcza Telewizji za zaproszenie do studia oraz lokalnym firmom za wsparcie i zadbanie o komfort uczestnikow festiwalu. D Z I Ę K U J E M Y !
FAMILIARIS i MDK :)
Foto: Michał Petka
Wideo: Dariusz Kędziora